Reggel szakadt az eső. Vártunk egy kicsit, majd úgy döntöttünk, hogy mégsem ülhetünk a szálláson egész nap, így bátran elindulunk Strbské Plesov-ba. Szerencsére az úton már nem esett, és a felvonóknál sem, így jól döntöttünk, hogy nem maradtunk a szálláson.
Plesov-ba könnyen odataláltunk. Leparkoltunk, legombolták rólunk az egész napos parkolás díját (160 korona volt, több, mint ezer forint). Ezt követően a sárga jelzés mentén a felvonó megtalálása nem okozott különösebb gondot. Megváltottuk retúrjegyünket (ez kb. 2000 forint volt fejenként) és elindultunk egy különös útra, ahol a lábunk a semmibe lógott, miközben alattunk 20-30 méteres (vagy még ki tudja, hogy mekkora!) mélységek tátongtak. Így haladtunk 1800 méteres magasság fölé.
A felvonó végpontjához érkezve megállapítottuk, hogy a kilátás remek, és az időjárás percenként változik. Hol ragyogó napsütés borította a hegyről beláható tájat, hol pedig sűrű ködszerű anyag. A felhőkkel voltunk egy vonalban, tehát ez okozhatta a ködöt. Első alkalom volt, hogy a felhők közé utazhattam. Hihetetlen dolog, bár gondolom, ez az ittenieknek mindennapos.
Ha több időnk lett volna, talán fel is túrázunk a Solisko csúcsra, de a délutáni várlátogatás erősen korlátozta az időnket, így aztán csak egy pár fényképet készítettünk.
Itthon aztán, miközben a képeket rendezgettem, megtaláltam a legjobb Tátráról készült fényképemet. Lefelé menetben, hátrafordulva készítettem, úgy, hogy szinte nem is láttam, mit fotózok. Ennek ellenére, véleményem szerint, remek lett. Íme:
Ormok a felhők között
Lassan levitt a felvonó bennünket. Mivel itt több látnivaló nem akadt, így elindultunk a szállásra, hogy felfrissítsük magunkat, feltöltsük a fényképezőgép és kamera akkujait, és elinduljunk a Szepesi várba. Ráértünk, hiszen - ahogyan mi tudtuk - kilencig lehet látogatni a várat, azonban ez teljesen máshogyan volt, de ez csak a helyszínen derült ki.

Szepesváraljára tartottunk, ahonnan bő fél órás meredek túrával elértük az alsó várkaput. Éppen Hodkovce (Hatkóc) faluba is mehettünk volna, innen kb. 10 perc alatt érhettük volna el a középső várudvart, de egyrészt olyan térképünk volt, amin Hatkóc nem volt feltüntetve (gondolom a viszonylag kis lélekszám miatt), másrészt pedig, így utólag átgondolva, sokkal jobb volt, hogy a domb (vagy hegy) aljáról vágtunk neki, hiszen így egészen lentről a vár tornyába jutni sokkal izgalmasabb kihívás, mint a középső udvarból.
A Szepesi vár látképe a túraútvonalról -
az időjárás semmi jóval nem kecsegtetett

az időjárás semmi jóval nem kecsegtetett
Elérve az alsó várkaput, szép A4-es lapra nyomtatott felirat tájékoztatott bennünket, hogy az alsó várkapu este 6 órakor bezár. Ez nem jött jól, mivel (mint említettem) úgy tudtuk, hogy kilencig nézelődhetünk, másrészt pedig mire felértünk már negyed öt volt, így körülbelül bő másfél óránk maradt szétnézni a várban, és készíteni egy pár fotót.
Várdarabkák, mindenfelé elszórva
Körbevesz a múlt
Út a toronyba (Enyhe Minaret-érzés)
Kilátás a vártoronyból
Élet a kőfalon





Hamar eltelt az a kis idő, amit itt tölthettünk. A meredek úton lesétáltunk az autóig, és indultunk a szállásra. Holnap megyünk haza, így fájó szívvel vissza-visszanéztünk a várra, szlovákiai utazásunk utolsó állomására. Eközben eldöntöttük, hogy jövőre is jövünk, felmegyünk a Solisko csúcsra, és a várban is eltöltünk egy egész napot.
(Holnap: utazás haza. Sok minden nem történik, így inkább a Szlovákiában velünk megesett furcsa dolgokat írom le, ezzel be is fejeződik folytatásos útibeszámolóm.)
(Holnap: utazás haza. Sok minden nem történik, így inkább a Szlovákiában velünk megesett furcsa dolgokat írom le, ezzel be is fejeződik folytatásos útibeszámolóm.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése