Oldalak
2014. december 31., szerda
Boldog új évet!
2014. december 30., kedd
Mit fotóztam 2014-ben?
Diéta előtti vacsora-alapot :) |
Elveszített billentyűt |
A tavasz első jeleit |
A városhatáron kívüli tavaszt |
Ballagást |
Tájképet, csata után |
Ígéretes ebédet |
Átalakulást |
Magányt |
Pihenőhelyet |
10 éves jubileumot |
Megyehatárt |
Méheket |
Kerti gyümölcsöt |
Vadon termő gyümölcsöt |
Az ősz első jeleit |
Küzdelmet a kilókkal |
Reggeli fényeket |
Színeket |
Felújítást |
A város legszélét |
A tél első jeleit |
Továbbképzést |
Búcsúsütit |
2014. december 24., szerda
Kellemes karácsonyi ünnepeket!
2014. december 21., vasárnap
Lakodalom volt a mi utcánkban
A Mátrix című filmben sok igazság hangzik el. A látványos akciójeleneteken túl mélyreható bölcsességek és gondolatok szövik át az egész filmet, így teremtve meg annak hangulatát. Két gondolat van, amivel szinte az első megtekintés után azonosulni tudtam. Az egyikről már írtam régebben. A másik azonban valahogy most vált aktuálissá. Így hangzik, egyenesen az Orákulum szájából:
Kiválasztottnak lenni olyan, mintha szerelmes lennél. Senki sem tudja megmondani rólad, csak te tudod, az egész lényed, tetőtől talpig.Ugyanez igaz a házasságra is. Nem tudjuk megmondani a másikról első ránézésre, hogy házas ember-e, vagy sem, csak ha esetleg szemünkkel kutatjuk az árulkodó jegyeket (jegygyűrű, pl.), de egyébként csak a házas ember tud róla. Ott bent, magában érzi, hogy valami megváltozott. Hogy az élete egy új fordulatot vett.
Mondom ezt mindannak apropóján, barátaim, hogy két nappal ezelőtt megnősültem.
Feleségül vettem életem szerelmét. A csendes, polgári szertartáson csak a szüleink és tanúink vettek részt. Ennek ellenére nem voltam még esküvőn, amelyen jobban éreztem volna magam, mint ezen. A szertartás után családi körben ünnepeltük meg azt, hogy immáron összekötöttük életünket. Rengeteg jókívánságot és ajándékot kaptunk mindenkitől, melyet nagyon köszönünk, így utólag is. Egy óvatlan pillanatban még munkahelyem Jeles Képviselői is betoppantak szerény hajlékunkba, hozzátettek a jó hangulathoz és meglepetéssel is kedveskedtek, melyet szívből köszönünk mindenkinek innen (is).
Remek délután volt, mondhatom, számomra az egyik legemlékezetesebb.
Úgy gondoltam, hogy a kalóriaszámlálást a mai napra elfelejtem, a következő okok miatt:
Mintha csak karácsonyfa lenne, süteményből. :) |
Az esküvői tortánk. :) Köszönjük szépen! |
Nagy változások egyébként külsőségekben nem látszanak rajtunk, hiszen tíz évnyi együttélés után ugyanott és ugyanúgy élünk, mint eddig. Valami azonban mégis megváltozott bennem. Jobbá és rendezettebbé vált minden. Kicsit máshogy gondolkodom az előttünk álló évekről. Tervezgetünk, elemezzük a múltat és a jövőt. Hogy hová kanyarítjuk életünk hajóját, az még a jövő titka, viszont egyértelműen rajtunk áll, hogy merre tartunk. Közös életünk tengerén a biztos kézzel fogjuk a kormányt és a jó irányba fordulunk.
Jó szelet nekünk! :)
2014. december 11., csütörtök
Foglalkozás-egészségügy - 2. rész - A vizsgálat
Ugyanazzal a lemondó tekintettel ült ott, mint mi mindannyian. Egy kicsit meg is inogtam, hogy mit keres egy (egyébként rendkívül aranyos) macska ebben a váróban, de úgy voltam vele, biztos elvétette az állatorvosi rendelőt és különben is, kit zavar? A betegek láthatóan kedvüket lelték a játékos kisállatban, aki rendkívül kacér módon tépkedte meg mindenkinek a gatyaszárát, mászott át az ülő emberek lábai között cikkcakkban és dörgölőzött mindenkihez.
Nem sokáig folytathatta ezt a tevékenységet, mert hirtelen megjelent a Szakszemélyzet, aki először csak negédesen hívogatta a macsekot az ajtó felé, ámde az megsejtve a reá leselkedő veszélyt, egyszer csak sarkon fordult. A Szakszemélyzet viszont bravúros ügyességgel fogta meg a cirmost és helyezte őt az üvegajtón kívülre, aki ezt követően szívszaggató nyávogással tudatta, hogy ha még egyszer beengednék a melegre, akkor egészen biztosan megülne csendesen egy sarokban, és nem élezné a körmét az ajtófélfán, ahogy tette azt annak előtte.
Aztán már nem is tudtam erre figyelni, mert időközben az történt, hogy előre hívták intézményünk dolgozóit, így lényegében csak egy fél órát kellett várakoznom, s már bent is voltam a Vizsgálaton. Itt számos dolog szokott történni vizsgálat címén, ezek most mind újra megtörténtek, bár az, hogy éles fénnyel történő szemfenék-vizsgálat után kellett kétjegyű, pozitív egész számokat olvasnom a papirusztábláról, nem is volt olyan egyszerű, hiszen akkor még mindenfelé éles fényfoltok cikáztak a szemem előtt. Ennek ellenére becsülettel helyt álltam. Olvastam, feküdtem, sóhajtottam, kihúztam magam, összegörnyedtem, vetkőztem, öltöztem, ahogy kellett. A laboreredményem pedig igazán kitűnő, mondták, így rettentően elégedett lehettem ezen a délelőttön saját magammal.
A történet végén a macska még segített bicikli-lezárót oldani nekem, remélve, hogy zsebre teszem őt és hazahozom valami meleg helyre. Azonban a zsebembe már ő nem fért be, mert ott volt a fecni, rajta pedig a pecsét:
2014. december 8., hétfő
Foglalkozás-egészségügy - 1. rész - A labor
– Nem tudom, valami tengerpartra.
– De jól megy!
– Hát. De ez tudod melyik, akinek régen az a kopasz volt a férje.
– Ko-ho-mo-ho-lyan?
– Azt a rohadt! Hát ez nem semmi!
– Jó, mi?
– Durva. Ezt szorítsa erősen egy ideig.
2014. december 5., péntek
Csokizz a Mikulással!
Jobb szeretem azt hinni, hogy ezt a tevékenységet mindenki a maga csöndességében szereti lefolytatni. Ha azonban bárki is a Mikulással csinálná, feltétlenül kérdezze meg, hogy a guriga befelé vagy kifelé nézzen. :)
2014. november 28., péntek
Szobabicó
Ott kezdem, hogy ilyet néztem ki valamikor magamnak, amikor az időjárásból már lehetett arra következtetni, hogy idén is lesz hó és hideg:
Alaposan áttakarítottam az eddig mellőzött eszközt, bár sokkal jobb állapotban volt, mint amire számítottam. Nagyon szuper és csendes, mágnesfékes téma, nem ébresztek fel senkit vele. Bár jobban megvizsgálva volt itt egy kis gikszer: nem működött a kijelző. Pontosabban működött, de úgy gondolta, hogy én nem tekerek, még akkor is, amikor tekertem, mint egy őrült. Éppen ezért már első napon atomjaira robbantottam a masinát, detektáltam a problémát (törött kábel), lokalizáltam a nem működő kábelrészt, áthidaltam egy másik kábellel, szigszalag, gyorskötöző, így most már minden adat pörög a szemem előtt, miközben tekerek a tévé előtt. :)
Namost az emberek nem-szobakerékpározó tömegei próbálják meggyőzni a szobakerékpározó tömegeket arról, hogy a szobában tekerni gyakorlatilag teljességgel felesleges, hiszen ez semmit nem ér. Távol álljon tőlem, hogy bárkit is hittérítsek a tárgykörben, de ez nem igaz: nekem már nem természetes a mosolyom húsz perc után, ha a 8 nehézségi fokozatból a hatodikra állítom a műszert. 30 percnél elhalálozni készülök, kivagyok, mint egy ló és szakad rólam a víz. 35 perc után kezdek fújtatni és többször a "Höööh!" kifejezést ismételgetem. A 45. perc végére pedig gyakorlatilag azért hagyom abba a tekerést, mert fel akarok robbanni belülről. Ilyenkor még egy kis levezetés jön, és véget ér a gyakorlat aznapra. Ezzel kb. 500 kalóriát lehet lemínuszolni. Érdekes egyébként, sokkal inkább úgy érzem, mintha több energia kellene 45 percig ezt a berendezést tekerni, mint a hagyományos kerékpárt, de ez lehet, hogy csak a menetszél hiánya miatt van így, hiszen nincs olyan mértékű hűtés, mintha valóban bicikliznék. (Fontolgatom a szobaventilátor bekapcsolását a munkamenet idejére.)
Akárhogy is van, remélem, hogy beválik a masina és a hideg téli napokon némi felfrissülést nyújt majd ez a szimulátor, ami ha teljes mértékben vissza nem is hozza a kerékpározás élményét, arra jó lesz, hogy tavaszig ne satnyuljak el és edzésben maradjak. :) Szükségem is lesz rá, hiszen jövőre fittnek és elszántnak kell lennem... ;)
2014. november 13., csütörtök
2014. november 12., szerda
NFC matrica
Azzal kezdtem, hogy rendeltem NFC-s matricákat (NFC tag, ahogy hívják ezt divatosan). Ez volt a pakkban:
Hát nem jópofa? Ezek a matricák 137 bájt hasznos memóriát tartalmaznak, amelynek tartalmát könnyedén, a Play-ről letölthető bármelyik NFC alkalmazással teleírhatjuk. Természetesen ehhez egy olyan mobilra lesz szükségünk, amelyben megtalálható az NFC technológia (valahol a hátulján fellelhető egy ilyen jel):
A pont, ahová a másik NFC taget érinteni kell |
Ezek a matricák nagyon hajlékonyak és vékonyak, bármilyen felületre (védőmatrica nélkül) szinte észrevétlenül felragaszthatók. Azt nem tudom, hogy az időjárásnak mennyire állnak ellen (pl. esőben lesz-e baja), de feltételezem, hogy mivel két vékony műanyag réteg között van az elektronika, túlzottan nagy kárt nem fog okozni benne az idő - no meg végtére is erre van a piros, zöld és kék védőmatrica.
Mivel a jót könnyű megszokni, ezért NFC-s mobillal rendelkezőknek a kipróbálása kötelező. :)
2014. november 5., szerda
Új íz
Egy nemzetközi cég miért nem tudja, hogy a Piña colada így írandó: kis hullámmal az n betű fölött. Főként nagyon nem mindegy ez a magyar piacon, ahol a szónak ugyan jelentős kapcsolata van más, a jégkrém fogyasztásának műveletét is érintő területekkel, ennek ellenére nagyon hülyén néz így leírva ez egy jégkrém csomagolásán.
Persze lehet, hogy én vagyok naív, és a jégkrém nem is koktél-ízű. :)
2014. október 29., szerda
A megtalált kalap
A borító. Forrás: moly.hu |
2014. október 18., szombat
2014. október 15., szerda
Fordulópont
2014. október 9., csütörtök
Itt van az ősz, itt van újra...
Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.
És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
Petőfi Sándor: Itt van az ősz, itt van ujra (részlet)
2014. szeptember 30., kedd
C, mint cica
Sok emlékem van arról, hogy hogyan is kerültem közelebb a C programozási nyelvhez. Kezdetben csak teljesen autodidakta módon próbálkoztam vele, de mivel a sors annak idején Pascal-programozónak nevelt, így nem volt esélyes, hogy a C nyelv páratlan logikáját magamba szippantsam. Később némi irigységgel a szememben néztem, ahogy a C programozók perceket várnak, mire lefordul a kód, ezzel szemben a Pascal forráskód gyakorlatilag másodpercek alatt fordult. Ebből nekem az jött le, hogy a Pascal bizonyára gagyi, holott ugyanazt a feladatot hajtotta végre a program, mint C-ben írott társa.
Az utolsó nagy próbálkozásom az áttörésre főiskolás éveim alatt történt. Sajnos már nem emlékszem a tanárom nevére (ennek nyilván megvan az oka), aki úgy gondolta megvalósítani a C nyelv szépségeinek oktatását, hogy előhúzott valamiféle kopottas sublótfiókból egy régi VHS videókazettát, amin egy még kopottasabb előadó három órás oktatásba kezdett. Eleinte csak ültünk mindannyian és vártuk, hogy majdcsak történik valami, a látottakat magyarázat kíséri majd, de nem így történt. A tanerőt elnyomta a késő őszi délután mámorító levegője, majd hasonlatosan az Esti Kornél 12. fejezetében megjelenő Baron Wilhelm Eduard von Wüstenfeldhez, aki egy egész fejezeten, mi több, egy egész életen át csak alszik, ő is mély álomba merült. Egy idő után biza hortyogott is, mi pedig úgy döntöttünk, hogy - mivel erősen sötétedett már akkortájt - kollektíven, de nagyon csendben elhagyjuk a tantermet, jobb dolgunk is lévén. Így is tettünk. Időről időre eszembe jut az öreg, aki valamikor a teljes sötétségben a képcsöves tévé kék fényénél felébredt és bizonyára körbenézett, hogy mit keres egy 23 emeletes ház legfelső emeletén, egy tanteremben, teljesen egyedül.
Nyilvánvaló, hogy egy ilyen nívós oktatás sem sodort engem afelé, hogy élbeli C programozó legyek, így pár évvel ezelőtt igencsak a lelkembe mart, hogy az általam imádott Delphi nyelv helyett C++, majd C# nyelvet kezdtünk el tanítani az iskolában. Eléggé furcsa volt úgy elkezdeni az oktatást, hogy semmit sem tudtam lényegében a nyelvről és bizony voltak olyan órák is, ahol bizonyos helyzetekben a rutinnak meg az éveknek köszönhetően úsztam meg a teljes leégést (ez főleg a C++-ra igaz, van abban a nyelvben valami okkult tudomány is). Ma már a C# nyelvvel soha előre nem sejtett jó viszonyt ápolunk, s remélem ez még sok éven keresztül így marad.
2014. szeptember 24., szerda
Odacsorgatott
Torkomon ekkor megakadt a jó ízű fekete, és egy pillanatig nem is hittem el, hogy nem látja, hogy ott állunk vele szemben, miközben ő éppen felénk vizel. Néztünk egymásra, majd azt kérdezgettük: "Ez most komoly?". Idétlenül tartottam a bögrémet és úgy gondoltam, mégsem járja a város közepén pisilni, főképpen, hogy mindez előttünk történt meg. Így közelebb mentem és megkértem rá, legyen szíves ne itt intézkedjék. Mindeközben szomszédasszonyunk is, ki éppen vacsoráját költötte el és közben tanúja volt a történteknek, kilépett az ajtón.
Ez az eseménysor nem várt láncreakciót indított el. Egyrészt, mivel főhősünk mindeddig abban a tudatban leledzett, hogy őt itt senki nem látja, ezért igencsak meglepődött, amikor egyszerre ketten is arról tájékoztattuk, hogy biza rossz helyet választott szükségleteinek elvégzéséhez. Az arca eltorzult, ráadásul meglepődésében a műszert valahova el kellett helyeznie, s egy pillanatig úgy látszott, hogy a pontos helyét sem tudja annak. Összevissza kalimpálva helyezte vissza végül biztos rejtekébe azt. Hogy közben sikerült-e a megkezdett folyamatot leállítania, nem derült ki, mert pillanatok alatt, szó nélkül távozott, nagy gázt adva.
Amit ma tanultunk tehát, mintegy összefoglalván az elmondottakat: deszkakerítés mellett pisálni fényes nappal, a város közepén, igencsak nagy megfontolást igénylő, kockázatos művelet.
2014. szeptember 14., vasárnap
Kipróbáltuk: Sony Xperia Z1 Compact
Tudni kell, hogy ezt megelőzően egy Sony Ericsson Xperia Mini Pro telefon birtokosa voltam – igen, ez egyike volt azon utolsó készülékeknek, amit a Sony és az Ericsson még közösen hoztak tető alá. Időközben sok dolog megváltozott a két vállalat háza táján, az Ericsson eltolta a biciklit, így a Mini Prót követően az Xperiák döntő többsége már csak SONY logóval hagyta el a gyárat. Pont úgy, mint ahogy jelenlegi tesztalanyunk is.
Nem vagyok a tepsi telefonok híve: az Xperia Z1 lenyűgöző hardverileg, de óriási méretű, számomra használhatatlan. Éppen ezért örültem, amikor (még év eleje környékén) hírül vettem, hogy a Sony a Z1 kistestvérét is elkészíti, Z1 Compact néven. Már akkor elkezdtem érdeklődni iránta, de az akkori 150.000 Ft körüli ára alapvetően eltántorított a vásárlástól. Most, hogy eltelt egy fél év, közel féláron vásárolható meg megfelelő tarifacsomaggal, szolgáltatónál is a készülék. Lecsaptam rá én is. (Ha még pár hetet várok, kapok egy huszonötezret érő AKG Y40 fejhallgatót is hozzá... hát, ez már csak ilyen.)
Az alábbiakban nem akarok teljes körű leírást adni a telefonról, hiszen az számtalan weboldalon elolvasható (ezt tapasztalatból tudom), inkább csak saját tapasztalataimat jegyezném le ide a telefonnal kapcsolatban, hogy azok, akik még vásárlás előtt állnak, kis betekintést kapjanak annak működéséről és jellemzőiről.
A külső
Megmondom, alapvetően kisebb méretre számítottam. Rengeteg videót megtekintettem, sok helyütt simán kezelték egy kézzel a telefont, nekem ez nem sikerült. A kijelző valóban csak 4,3" méretű, de a mellette lévő, kb. 4-4 milliméter máris közel 1 centiméterrel szélesíti meg a telefont, amelynek következtében egy kézzel nem érem el a kijelző bal szélén azt az egy centimétert, amire még szükség lenne. Erre gondolt azért a gyártó is: a billentyűzetnél be lehet állítani az egy kezes gépelést, amelynél a billentyűzet nem a kijelző teljes szélességét foglalja el, hanem csak akkora sávot, amit még egy ujjal is könnyedén el lehet érni.
A képen az egykezes, kétkezes és T9 telefonbillentyűzet. Könnyem kicsordult, hogy kiválasztható az utóbbi is, mivel ezzel tudok a leggyorsabban írni.
A telefon hátulja gyönyörű, pontosan ugyanolyan tükörsima, lakkozott felület, mint a kijelző, ennél fogva könnyedén karcolódik is. Én rögtön vásároltam előre is és hátra is Membrane fóliákat, hogy a karcolásoktól védjem a telefont, plusz még egy meglehetősen merev, szilikon tokba is belebújtattam a készüléket. Ez utóbbit nem tettem rosszul: a tokon számtalan olyan karc jelent már meg, amit fogalmam sincs, hogy hol szedhettem össze; ha mindez a telefonon lenne, valószínűleg agyérgörcsöt kaptam volna.
Mivel a telefon víz- és porálló, ezért nem megbontható. A SIM-kártya és a memóriakártya is külön ajtók mögött helyezhető a telefonba. Mindez a bal oldalon foglal helyet a mágneses töltőcsatlakozó és a szintén ajtóval fedett USB-csatlakozó mellett. Jobb oldalon a SONY telefonokat egyértelműen azonosító bekapcsoló gomb foglal helyett, valamint a hangerőszabályzó egybeépített gombja.
A kijelző
Egy ilyen készüléknél központi szerepet kap a kijelző, mint a legfontosabb be- és kiviteli eszköz. Az egyszerre tíz ujj érintését felismerni képes érintőkijelzőn megjelenő kép az IPS panelnek köszönhetően gyönyörű. Maximális fényerőre húzva szó szerint bántja a szemet a fehér, ez a hatalmas fényerő viszont igen jól jön szabad téren, erős napsütésben, ott szükség van rá. A beépített fényerő-szabályozó tökéletesen működik: nálam kezdettől fogva be van kapcsolva és soha nem éreztem igényét annak, hogy fentebb vagy lentebb vegyem a fényerőt. A színek gyönyörűek, van lehetőség a színhőmérséklet állítására azoknak, akik melegebb, vagy hidegebb színeket szeretnek a kijelzőn látni. Az 720×1280 pixeles felbontás ekkora méretben szerintem teljesen tökéletes: valóban, nem full HD, de a képpontokat én nem tudom elkülöníteni egymástól, az egész kép sima, gyönyörű, részletgazdag. Készíthetnék képernyőfotót, de nem ugyanazt látnánk a monitoron, mint a telefon kijelzőjén: a beépített X-Reality for mobile képjavító drámaian fel tudja húzni a képen látható tartalom színgazdagságát. A fotók gyönyörűek a telefon kijelzőjén és nem csak az alapból kapott pár, nyilván erre a kijelzőre kihegyezett demó fotó, hanem a saját készítésűek is gyönyörűen néznek ki.
Hang és zene
A telefon vízállóságából fakadóan a hangszórók is olyan anyagból készültek, amelyeknek nem árt az édesvíz, így a telefon hangzása meglehetősen lapos, sőt, hangerejét tekintve is elmarad pl. a Mini Pro-tól, de ennek ellenére a különböző jelzések hangjai, vagy az ébresztő, a csengőhangok jól hallhatóak (én legalábbis eddig mindig meghallottam őket). Szerencsére számos jelzőhangból (van vagy 50 darab gyári) és csengőhangból választhatunk, persze lehetőségünk van az aktuális slágert tartalmazó mp3-at is beállítani csengőhangnak (én ezt nem szeretem). Zenét hallgatni egyenesen borzalmas a beépített hangszóróból, de alapvetően nem is erre a célra született: egy külső fejhallgató vagy hangrendszer szuperül megmutatja, hogy mire képes a készülék. A telefonhoz adnak egy agybadugós fülhallgatót is, ezt a fajtát szintén nem kedvelem, ráadásul annyira borzasztóan szól a kapott példány, hogy rövid úton nyugdíjaztam. A Mini Pro-hoz kapott rendfokokkal jobban szólt, ki is próbáltam volna, de mivel az egyben headset is, nyilván nem kompatibilis a Z1 Compact-tal. Ezt maga a telefon közli, amikor bedugjuk a fülhallgatót. Másik fülessel próbálva viszont igazán szép teljesítményt nyújt a telefont, a mélyek teltek, a zene jól szól igazán a telefonon. A beépített lejátszó kezeli a lejátszási listákat, albumborítókat, minden beállítható, amire egy zenerajongó vágyik. Beépített, több sávos hangszínszabályzóval tehetjük teljessé a zenehallgatás élményét. Számomra nagy öröm, hogy a FLAC kódolású zeneszámokkal simán elboldogul a Walkman alkalmazás – bár hozzá kell tennem, hogy a Guns N' Roses-től a Paradise City igen kivételes, 5793 kilobites, 192 kHz-es formátumban való lejátszását megtagadta a szoftver: a közel 7 perces szám 300 megabájtot foglal és pont úgy szól, mint ahogy annak idején bakelitlemezen. (Csak nem ezen a telefonon, legalábbis nem a Walkman alkalmazásban.) Az egyéb, "normális" kódolású, CD-minőségű dalokkal azonban minden további nélkül boldogul a gép. (A háttérben is lejátssza és közben röccenés nélkül fut a többi funkció.)
Szoftverezettség
A telefonon alapjáraton az Android 4.4.4 (Kitkat) verziója futott, hát mit ne mondjak, az eddigi Gingerbread-hez (2.3), de még az Ice Cream Sandwich-hez (4.0.4) képest is hatalmas előrelépés. Igazából a Sony olyannyira összemosta a saját felületét az eredeti Androiddal, hogy nem tudom, mi benne a Sony fejlesztés és mi Google, viszont összegezve annyi elmondható, hogy az operációs rendszer atomstabil: egy hét folyamatos használat után se érzem úgy, hogy újra kellene indítanom a telefont, mert lassul, vagy mert itt-ott furcsa dolgokat produkál. Ebben persze társ a 2 gigabájt RAM is, amit elég nehéz telepakolni (véleményem szerint az a hardcore használat, ami mellett ennyi memória nem elég, nem normális dolog). A Sony ad pár saját készítésű szoftvert is, ezek egy része nálunk nem elérhető szolgáltatásokhoz kapcsolódik, más része viszont (Album, Walkman, Filmek, TrackID) teljesen jól használhatók, kellemesen vannak a rendszerbe integrálva. Ezen kívül a telefonon a szokásos Google-arzenál is megtalálható (Gmail, Youtube, Play újságos stb...), meg egy pár Telekom alkalmazás: szerencsére ebből a nagy része, aminek személy szerint semmi hasznát nem látom, leirtható a telefonról.
Kamera
A kamerával készített fotóktól nem vagyok elszállva akkor, amikor monitoron nézem őket. A telefonon rendkívül jól mutatnak a Kiváló automatikus mód-ban készült 8 megapixeles fotók, számítógépre áttöltve azonban egyik-másik csalódást okoz. Alapvetően azonban a képek nagy százalékban jól sikerülnek. Ha ki akarjuk használni a 20 megapixeles felbontást (ami egy ekkora szenzornál szerintem több, mint parasztvakítás), lehetőségünk van manuálisan állítani a készítendő fotó legtöbb tulajdonságát. Véleményem szerint azonban az így készült 20 megapixeles fotók is csak 6-8 megapixelre visszaméretezve értékelhetők. A nagy felbontású szenzor különösen jól jön, amikor a képstabilizációt kell használni: ez mind a fotóknál, mind pedig a videóknál látható eredményt nyújt. (Kerékpározás közben készített videómnál pl. nem is látszik, hogy biciklin készült, annyira "remegésmentes" a kép.)
Mindennapos használat és akkuidő
Azt, hogy a telefon hogyan teljesít a mindennapos használat közben, egy szóval lehet röviden és tömören elmondani: fantasztikusan. Nincs döccenés, nincs lassulás, nincs várakozás, minden megy flottul. Az eddig(i telefonon) csigalassú Play áruház úgy fut, mintha a világon ez volna a legtermészetesebb, a telefon minden egyes gombnyomásra (pl. vissza, vissza, vissza) folyamatosan reagál, nem várakozik, nem gondolkodik. Ami a legjobb, hogy mindezen átlagos használat mellett (böngészés, e-mailezés, üzenetek írása, kevés játék, videózás, fotózás, telefonálás) a nap végére ritkán kerül az akku töltöttsége 50% alá, tehát két napot simán kibír a készülék, persze ez annak is erősen a függvénye, hogy ki mennyire és milyen alkalmazásokkal használja a telefont. Sokat segíthetnek a különböző energiatakarékos üzemmódok: ha valaki lemond az e-mailek és egyéb csevegőalkalmazások folyamatos szinkronizálásáról a háttérben, ezt az üzemidőt akár napokkal is kitolhatja, bár kérdés, hogy ha ezen funkciók nem hiányoznak neki, akkor miért vásárol ilyen készüléket. :)
Összegzés
Azt hiszem, életem legjobb mobiltelefonját tartom a kezemben. Nem csak az mondatja ezt velem, hogy ez a legújabb készülékem jelenleg. Eddig kétszer éreztem úgy mobilvásárlás után, hogy bizonyos fokon visszalépést követtem el az elődmodellhez képest, de ennél a telefonnál ez egyáltalán nem mondható el. Végre olyan készüléket sikerült vennem, ami pontosan passzol ahhoz a képhez, amit előzőleg elképzeltem róla. Talán csak a mérete egy kicsit nagyobb, mint vártam, de ez mind csak megszokás kérdése: a Mini Pro aprócska mérete után gyakorlatilag bármelyik ma kapható, hasonló kategóriájú érintőképernyős telefon nagyobb kijelzővel bír annál. Mind a sebesség, mind az üzemidő, mind a testreszabhatóság tökéletesen megfelelő, én csak ajánlani tudom mindenkinek, még mielőtt eltűnik a boltok kínálatából, átadva a helyét a nemrégiben megjelent Z3 Compact-nak.
Ha értékelnem kellene, kapna egy csillagos ötöst. :)